Kırım Tatar Türklerine Süresiz İkamet İzni

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığınca ” Türk Soylu” statüsüne dahil edilen Kırım Tatar Türklerine uzun dönem ikamet izni verilmeye başlandı. Daha evvelden Ahıska, Uygur , Bulgaristan Türklerine tanınan “Türk Soylu” statüsüne alınan Kırım Tatar Türkleri de artık uzun dönem ikamet izni alabilecek.

Normal şartlarda Türk Vatandaşı olmayan bir yabancının uzun dönem ikamet izni alabilmesi için 8 yıl aralıksız olarak Türkiye’de ikamet etmesi şartı aranmaktaydı. Kırım Tatar Türklerinin de “Türk Soylu” Statüsünde Dahil edilmesinden sonra Kırım Tatar Türkleri için 8 yıl kesintisiz ikamet şartı aranmayacak. Bu şekilde Kırım Tatar Türklerine Türkiye’de 8 yıl kesintisiz ikamet etme şartı aranmaksızın uzun dönem ikamet izni verilmesine ilişkin uygulama Ağustos 2022 itibari ile başlatıldı.

Türkiye’ye gelen Kırım Tatar Türkleri gerekli şartları sağlaması durumunda 8 yıl ikamet şartını tamamlamalarına gerek olmadan uzun dönem ikamet iznine sahip olabilecekler. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen Kırım Tatar Türkleri istenilen belgelerle birlikte il göç idaresi müdürlüklerine başvurularını yapabilecek.

Dipnot

Uzun dönem ikamet izni başvuruları son derece titizlikle yapılmalıdır. Başvuru sürecinde yapılacak hatalar veya eksik belge ile başvuru gibi durumlar kişilerin hak ve zaman kayıplarına yol açabilmektedir. Bu durumda alanında uzman bir avukattan yardım almak son derece önemlidir. Hukuk Büromuzda Sizlere Yabancılar Hukuku alanında profesyonel yardım ve takip hizmeti vermekteyiz.

Views: 93