Gayrimenkul Satın Alımı ile Türk Vatandaşlığı Edinim Bedeli 400 Bin Dolara Çıkıyor

Bilindiği üzere Türk vatandaşlığına başvuru yapabilmek için talep edilen gayrimenkul değeri 18 Eylül 2018 Tarihinde getirilen düzenleme ile 1 milyon Amerikan Dolarından (USD) 250 bin dolara indirilmişti. Gayrimenkul Satın alımı yolu ile yapılacak Türk vatandaşlığı başvuruları için ilgili gayrimenkul değerinin en az 400 bin dolara çıkarılması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde istisnai Türk vatandaşlığı için satın alınması gereken gayrimenkulün değerinin yükseltilmesi görüşüldü.

Kabine Toplantısında istisnai yoldan Türk vatandaşlığına başvuru için satın alınacak gayrimenkul değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkalması Kararlaştırıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 13 Haziran 2022 itibari ile yürürlüğe girecek.

   İlgili düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile en az 400 bin Amerikan Doları (USD) veya döviz karşılığı tutarında taşınmazı tapu kayıtlarında 3 yıl satılmaması şerhi koyulması koşulu ile satın alan yabancılar Cumhurbaşkanı Kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilecek.

Views: 6